تبلیغات
عقیق - یاصاحب الزمان عج/ولادت مبارک


آیا امام زمان (عج)دارای همسر و اولاد می باشند؟

پاسخ:

در مورد این كه، امام زمان (عج)دارای همسر و فرزندانی هستند یا نه؟ دلیل قطعی بر وجود یا عدم آن نداریم و بین علما اختلاف است و هر كدام برای اثبات مدعای خود و ردّ ادله دیگری، تلاش نمودهاند. كسانی كه قائل هستند برای حضرت همسر و فرزندانی است ادلهای دارند كه عبارتند از:

1. قواعد كلی: احكام كلی شریعت محمدی ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) اقتضا دارد كه امام زمان (عج) نیز مانند دیگر پیشوایان معصوم(ع)، تشكیل خانواده داده و از سنت جدّ بزرگوارش پیروی نماید. مرحوم «محدث نوری» میفرماید: «(امام زمان (عج)) چگونه ترك خواهند نمود چنین سنت عظیمه جدّ بزرگوار خود را، با آن همه ترغیب و تشویق، كه در فعل آن، و تهدید و تخویف كه در ترك آن شده است. سزاوارترین امّت در گرفتن سنت پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلّم ) امام هر عصر است و تاكنون كسی ترك آن را از خصایص آن جناب نشمرده است»(1) . علمای دیگر، نیز به این مطلب اشاره نموده‌اند(2). بنابراین، طبق قواعد كلی باید حضرت(ع)، دارای همسر و فرزندانی باشد.

2. روایات: در رابطه با همسر یا همسران امام زمان (عج) تنها یك روایت به دست ما رسیده است كه مرحوم «كفعمی» در كتاب شریف «مصباح» نقل كرده است،(3) امّا درباره اولاد آن حضرت روایات زیادی نقل شده است كه مرحوم مجلسی در كتاب «بحارالانوار» بابی را به اولاد حضرت مهدی(ع) اختصاص داده است(4) . مرحوم شیخ حر عاملی نیز در كتاب «الایقاظ من الهجعة» از صفحه «392 تا 405» بابی را به بحث از دولت فرزندان مهدی ( علیه السّلام ) اختصاص داده است.
امام صادق ( علیه السّلام ) میفرماید: «برای صاحب این امر، دو غیبت است، یكی از آنها به قدری طولانی میشود كه برخی مردم میگویند: وفات كرده و برخی میگویند: كشته شده، و برخی میگویند: آمده و رفته است. جز تعدادی اندك از شیعیان،كسی بر باور خود استوار نمیماند. و كسی از اقامتگاه او مطلع نمیشود، حتی فرزندان او جایگاه او را نمیدانند، به جز كسی كه متصدی امور اوست.»(5) در روایت دیگر از امام صادق ( علیه السّلام ) آمده است كه میفرماید: « گویا نزول قائم را با اهل و عیالش، در مسجد سهله میبینم».(6) چنانكه ملاحظه كردید روایات متعددی وارد شده است كه امام زمان (عج) دارای همسر و اولاد میباشد.

3. دعاها: علاوه بر روایات و قواعد كلی، برخی دعاها نیز كه از معصومین ( علیهم السّلام ) صادر شده، دلالت دارند بر اینكه برای حضرت اهل و عیال و فرزندانی است و در حق آنها دعا شده است. در این دعاها تعبیر «وُلد»، «ذرّیه»، «اهلبیت»، «آلبیت» به كار رفته، كه همه اینها وجود فرزندان و همسر را برای آن حضرت اثبات میكند. ما به اختصار به دو دعا اشاره میكنیم:
الف:در دعایی كه به هنگام وداع سرداب مقدّس وارد شده، چنین امده است: «و صلّ علی ولیّكَ و وُلاتِ عهدك و الائمةِ مِن وُلده...»(7) «درود و سلام خود را به ولی امرت و اولیای هم پیمانت و پیشوایان از فرزندانش بفرست...».
ب: دعایی را كه امام رضا ( علیه السّلام ) تعلیم فرموده كه در عصر غیبت خوانده شود چنین است: «اللهم اعطه فی نفسه و اهله و ولده و ذُرّیّته و اُمّته و جمیع رعیّته...»(8) «بار خدایا! به او درباره خودش و اهلش و فرزندانش و امتش و همه رعیتش عطا بفرما...».(9)

امّا كسانی كه قائل به عدم وجود همسر و فرزندان برای امام زمان (عج) هستند (مانند: شیخ مفید، طبرسی، بیاضی،...) تمام ادله و سند احادیث و اسناد دعاها را ضعیف و غیرموثق و غیر قابل اعتنا میدانند(10). آنها نیز در مقابل این روایات یك روایت كه مدعای انان را اثبات میكند آوردهاند: آن روایت این است كه: «علی بن حمزه به امام رضا ( علیه السّلام ) عرض كرد: كه از پدرانت روایت كردهایم كه امام از دنیا نمیرود تا اینكه فرزندش را ببیند. حضرت فرمود: آیا در حدیث روایت كردید: الا القائم،به جز قائم؟ عرض كردم، بلی».(11) ولی بزرگان شیعه، مانند محدث نوری،(12) و شیخ طوسی،(13) و... این روایت را با این بیان كه امام زمان (عج) مانند سایرائمه(ع)، پسر امام ندارد ، نه آنكه اصلاً پسر ندارد،تفسیر كرده اند.
علاوه بر مطالب فوق، شبهات دیگری نیز پیش میآید، مانند: اگر داشتن عمر طولانی، اختصاص به امام زمان (عج) دارد. آیا همسر امام (عج) از این عمر طولانی بهرهمند است؟ یا اینكه حضرت دارای همسران متعدد است؟ فرزندان آن حضرت در كجا زندگی میكنند؟ ... همه این شبهات سبب میشود، انسان به داشتن فرزند و همسر برای امام زمان(ع) با تردید نگاه كند. در نتیجه، با وجود اینكه، هر دو گروه برای خود دلیلهایی آوردهاند، باز هم نمیتوان به وجود یا عدم وجود همسر و اولاد برای امام زمان (عج) قطع و یقین پیدا كرد آنچه مهم است وجود مقدس آن حضرت است كه همچون، خورشید در پشت ابرها میدرخشد و مردم از نعمت انوارش بهرهمند میشوند.پاورقی:

1. میرزا حسین نوری،نجم الثاقب، قم، انتشارات مسجد مقدس جمكران، چ 1، ص 224.
2. نهاوندی، العبقری الحسان، ج 2، ص 134.
3. میر زا حسین نوری، همان، ص 225.
4. محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، بیروت، داراحیاء التراث العربی، دوم ، 1403 ق، ج 53، ص 149ـ145 .
5. محمد باقر مجلسی، همان، ج 53، ص 148.
6. میرزا حسین نوری،همان، ص 225.
7. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 102، ص 228.
8. محمد باقر مجلسی، همان، ج 95، ص 332.
9. ر.ك: حبیبالله طاهری، سیمای آفتاب، قم،انتشارات مشهدی، اول ، 1378، ص 498ـ494.
10. جعفر مرتضی عاملی، جزیرة الخضراء، ترجمه:محمد سپهری،قم، انتشارات دفتر تبلیغات، دوم، 1374، ص 225ـ217.
11. طوسی،الغیبه، قم، معارف اسلامی، دوم ، 1417 ق، ص 134.
12. میرزا حسین نوری، نجم الثاقب، ص 226.
13. طوسی،همان، ص 137.

طبقه بندی: خواندنی،  اهل بیت(ع)،  پرسش وپاسخ، 
برچسب ها: یامهدی عج، همسر وفرزند، ولادت مبارک،  

تاریخ : 1392/04/2 | 10:01 ق.ظ | نویسنده : محمد شمسیان | نظرات