تبلیغات
عقیق - ایام فاطمیه س تسلیت باد

چند داستان در مورد زندگی حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ بیان نموده و حدیثی را ذكر كنید.

پاسخ:

حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ اسوه برترین انسانها به عنوان حجة الله و وسیلة الله، بزرگ انسانی است كه در عمر كوتاه خود، زیبنده و برازندة القابی چون: كوثر، لیلة القدر، أم أبیها، ام الأئمة النجباء، زهرا و فاطمه ـ علیها السلام ـ شد.
بر نسل امروز بویژه جوانان شیعه ایرانی است تا با حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ و منش او بیشتر آشنا گشته و از سیرة آن حضرت در زندگی خویش الگو بگیرند.
داستانی چند از زندگی آن حضرت را ذكر می كنیم.
1. اصل پوشش ظاهر (حجاب) و دارا بودن صفت كمالی عفاف برای زن مؤمنه یكی از وظایف دینی و انسانی به شمار می رود كه زنان مسلمان جهت حفظ تقوی و كسب رضایت خدا و رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ و ابراز بندگی خدا از طرفی، و جهت حفظ امنیّت اخلاقی اجتماع از سوی دیگر باید ملتزم به آن باشند.
یكی از پیام های صریح زندگی فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ اهمیت دادن آن بانوی گرامی به حجاب و پوشش در حد فوق العاده می باشد كه در این مختصر به ذكر دو روایت كفایت می كنیم.
1. از امام كاظم ـ علیه السلام ـ روایت است كه علی ـ علیه السلام ـ فرمود:
نابینائی اجازه خواست و بر فاطمه ـ سلام الله علیها ـ وارد شد پس حضرت زهرا خود را از او پوشاند، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به وی فرمود: برای چه خود را از او می پوشانی در حالی كه تو را نمی بیند؟ فاطمه ـ سلام الله علیها ـ عرض كرد: اگر او مرا نمی بیند همانا من او را می بینم و وی بوی مرا استشمام می كند. آنگاه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمودند: گواهی می دهم كه بی شك تو پارة تن منی.(1)

از این روایت علاوه بر پوشاندن بدن، لزوم پوشش بوی عطر زنان هم از مردان نامحرم فهمیده می شود.
2. و نیز علی ـ علیه السلام ـ می فرمایند:
خدمت رسول گرامی اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ بودیم، آن حضرت پرسید چه چیزی برای زنان نیكو و رواست؟ حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ فرمودند:
«خیر للنساء أن لا یرین الرجال و لا یراهنّ الرجال.»(2)

آنچه برای زنان نیكوست اینكه بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و نامحرمان نیز او را ننگرند.
2. حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ در عبادت و عصمت به حدّی رسیده بود كه در حدیث متفق میان شیعه و اهل سنت آمده است كه پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ در رابطه با عصمت و عبادت آن حضرت فرمودند: «إن الله یغضب لغضبك فاطمة و یرضا لرضاك» ای فاطمه ـ سلام الله علیها ـ : خداوند با خشم تو خشم می كند و با رضای تو راضی می شود.(3)

آن حضرت گاهی تا صبح مشغول عبادت می شد، حضرت امام حسن ـ علیه السلام ـ می فرمایند:
شب جمعه ای دیدم كه مادرم همواره در ركوع و سجود بود تا اینكه صبح شد و می شنیدم كه برای مردان و زنان مؤمن دعا می كرد و نام می برد ولی برای خود دعا نكرد. گفتم: ای مادر چرا برای خویش دعا نمی كنی همانگونه كه برای دیگران دعا می كنی؟ فرمود: پسرم اوّل همسایه بعد خانه.(4)

این روایات علاوه بر اینكه تأكید بر شب زنده داری ها و عبادتهای آن حضرت دارد می رساند كه حضرت زهراء نسبت به اطرافیان و همسایگان خویش بی تفاوت نبودند و همواره در حقّ بندگان خوب خدا خیرخواه و برای رفع حوائج آنان دعا می كردند.
پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ در مورد دخت گرامیش می فرمود: فاطمه حوریه ای انسانی است، هرگاه در محراب در مقابل خداوند خویش می ایستد. نور او برای ملائكه آسمان همچون نور ستاره ها برای اهل زمین می درخشد، خداوند عزوجل می فرماید: ای فرشتگان من بنگرید به بندة من فاطمه، سرور بندگانم، كه در مقابل من ایستاده و بند بند بدن او از خوف من می لرزد و با خشوع قلب خود به عبادت من روی آورده است، شما را گواه می گیرم كه شیعیان او را از آتش جهنم امان دادم.(5)

حسن بصری با اینكه از طرفداران اهل بیت ـ علیهم السلام ـ نیست می گوید:
در این امت كسی عابدتر از فاطمه ـ سلام الله علیها ـ نبود، آنقدر به عبادت می ایستاد كه قدمهایش وَرم می نمود.(6)

حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ در لحظات آخر عمر خویش همچون ایام گذشته مشغول عبادت و راز و نیاز با حضرت احدیّت بود و شیعیان و پیروان اسلام و نیز در حقّ گنهكاران و خطا پیشه گان امت اسلامی دعا می كرد و طلب مغفرت برای آنان از بارگاه خداوند متعال داشت. اسماء همسر جعفر طیّار نقل می كند كه در لحظه های آخر عمر حضرت زهراء ـ سلام الله علیها ـ متوجه آن بزرگ بانوی عالم بودم، ابتداء غسل كرد و لباسهایش را عوض نمود و در خانه مشغول راز و نیاز با خدا شد. جلو رفتم، فاطمه ـ سلام الله علیها ـ را دیدم كه رو به قبله نشسته و دستها را به سوی آسمان بلند كرده و چنین دعا می كند: «إلهی و سیدی أسئلك بالّذین اصطفبتهم و ببكاء ولدی فی مفارقتی أن تغفر لعصاة شیعتی و شیعة ذریتی. پروردگارا، بزرگوارا، بحقّ پیامبرانی كه آنها را برگزیدی و به گریه های فرزندانم در فراق من، از تو می خواهم گناهكاران شیعیان من و شیعیان فرزندان مرا ببخشائی».(7)
و اینها خود بزرگترین درس از زندگی سرشار از ایمان آن حضرت می باشند كه می توانند تحولّی عمیق در دلهای خفته و پژمرده از غفلت و نادانی انسانها در تمامی قرون و بالاخص در عصر حاضر ایجاد كنند. امید است با پیروی از ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ بتوانیم زندگی پر از معنویت و ایمان برای خود و جامعه خود بسازیم. در پایان حدیثی از حضرت رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ در رابطه با حضرت زهراء ـ سلام الله علیها ـ ذكر می كنیم. انشاءالله كه بتوانیم در زمرة محبان واقعی اهل بیت عصمت و طهارت ـ علیهم السلام ـ قرار گیریم.
قال رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ :
من أحب فاطمه ابنتی فهو فی الجنة معی و من أبغضها فهو فی النار. یا سلمان، حبّ فاطمه ینفع مائة من المواطن...
رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به سلمان فرمودند: ای سلمان، هر كس دخترم را دوست بدارد او بامن در بهشت است و هر كس او را دشمن بدارد او در آتش است. ای سلمان، حبّ فاطمه ـ سلام الله علیها ـ در صد جایگاه سود می دهد، آسانترین آن جایگاه ها مرگ و قبر و میزان و صراط و محاسبه است. هر كس از او، دخترم راضی باشد من از او راضیم و هر كس من از او راضی باشم خدا از او راضی باشد و هر كه بر او خشم كند من بر او خشم كنم و هر كس بر او خشم نماید خدا بر او خشم كند. ای سلمان، وای بر كسی كه به او و شوهرش ستم كند. وای بر كسی كه به ذرّیة او ستم كند.(8)پاورقی:

1. قزوینی، سید محمدكاظم، فاطمة الزهراء(س) از ولادت تا شهادت، ترجمه علی كرمی، انتشارات نشر مرتضی، چاپ چهارم، 1382ش ، ص330.
2. نیلی پور، مهدی، فرهنگ فاطمیه، اصفهان، انتشارات مركز فرهنگی شهید مدرس، چاپ سوم، 1382ش، ص250.
3. شیخ طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری با علام الهدی، مؤسسه آل البیت(ع)، لإحیاء التراث، چاپ اول، 1417ق، ج1، ص294.
4. علامه مجلسی، تاریخ چهارده معصوم(ع)، چاپ نهم، انتشارات سرور، 1382ش، ص193.
5. قزوینی، سیدمحمدكاظم، فاطمة الزهراء از ولادت تا شهادت، ترجمه علی كرمی، انتشارات نشر مرتضی. چاپ چهارم، 1382ش، ص301.
6. همان.
7. فرهنگ فاطمیه، همان، ص15.
8. همان، ص13.
طبقه بندی: خواندنی،  اهل بیت(ع)،  پرسش وپاسخ، 
برچسب ها: حضرت زهرا، فاطمیه، زندگی،  

تاریخ : 1392/01/5 | 11:50 ق.ظ | نویسنده : محمد شمسیان | نظرات