تبلیغات
عقیق - سلام برحسین علیه السلام

 

چرا امام حسین(ع) خانواده اش را به كربلا برد؟

پاسخ:

فلسفه ی همراه بردن اهل‌بیت توسط امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ این بود كه قیام حضرت بدون آنها كامل نمی‌شد. امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ با تدبیر و حسابگری دقیق زنان و فرزندان را همراه خود به كربلا برد تا راوی رنج‌ها و گزارشگر صحنه‌های عاشورا و پیام رسان خون شهیدان باشند و سلطه ی یزیدی نتواند بر آن جنایت عظیم پرده بكشد یا قضایا را به گونه‌ای دیگر وانمود كند. از این رو وقتی ابن عباس به حضرت گفت: چرا زنان و كودكان را به عراق می‌بری پاسخ داد «انّ اللّه قدشاءِ اَنْ یراهُنَّ سبایا...» خدا خواسته كه آنان را اسیر ببیند، این اشاره به همان برنامه حساب‌شده دارد.
به گفته مرحوم كاشف الغطاء اگر حسین ـ علیه‌السّلام ـ و فرزندان او كشته می‌شدند ولی آن سخنرانی ها و افشاگری‌های اهل‌بیت در آن موقعیت‌های حساس نبود آن آثار و اهدافی كه امام حسین در واژگون ساختن حكومت یزیدی داشت محقق نمی‌شد. اسارت اهل‌بیت با آن وضع رقت‌بار عواطف مردم را به نفع جبهه حق و به زیان حكومت یزید برانگیخت و سخنان حضرت زینب و امام سجاد ـ علیه‌السّلام ـ در طول اسارت لذت پیروزی را در ذائقه یزید و ابن‌زیاد چون زهر تلخ ساخت و جلوی تحریف تاریخ را گرفت.
حضرت می‌دانست كه اصحابش توسط سپاه یزید به شهادت می‌رسند و هیچ‌كس از افراد بشر به این فاجعه و هدف آن آگاه نمی‌شوند. پس احتیاج به مروجینی دارد كه ندای حق و حقیقت را به گوش انسان‌های عاقل برسانند و آن مروجین اهل‌بیت و زن‌ها و بچه‌های او بودند كه مكمل قیام خونین كربلا بودند. یكی از هدف‌های تبلیغاتی حضرت این بود كه اهل‌بیت و كودكان خود را همراه خود ببرد و به این وسیله در واقع دشمن را ناآگاهانه استخدام كرد كه حامل یك عده مبلغ برای امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ و برای اسلام حسینی علیه یزید باشد و این یكی از مهم‌ترین عناصر تبلیغی امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ بود.(1)
هدف امام حسین این نبود كه خود و یاران و فرزندان خویش را به كشتن دهد بلكه نظر وی قیام برای توجّه دادن مردم به فساد بنی‌امیه بود، و این‌كه حكومت آنها حكومت اسلامی نیست و آنها در صدد محو و نابودی اسلام به خصوص اسم پیامبر هستند. بنابر این ایشان كاملا عالمانه اقدام به این كار نمود و به مردم دنیا ثابت كرد كه اینها حاضر نیستند احدی از بنی‌هاشم زنده بماند حتی طفل شیرخوار را هم هدف تیر خواهند كرد، و با اهل‌بیت پیغمبر نوعی رفتار می‌كنند كه با امرای مشركین هم آن‌طور سخت رفتار نكرده‌اند ،و نظرشان جز نابودی اسلام و آثار نبوت و ریاست و حكومت چیزی دیگری نیست.(2)
پس با توجه به مطالب فوق این‌طور نتیجه می‌گیریم كه فلسفه ی همراه بردن اهل بیت را باید در عوامل مختلف جستجو كرد:

1. پیام‌رسانی: افشاگری‌های زنان و دختران كاروان كربلا چه در سفر اسارت و چه پس از بازگشت به مدینه پاسداری از خون شهدا بود سخنان بانوان هم به صورت خطبه و هم گفتگوهای پراكنده به تناسب زمان و و مكان جلوه گر شد.

2. نمایان شدن نقش زنان ومادران : در بسیاری از جنگ‌ها حضور تشویق‌آمیز زنان در جبهه به رزمندگان روحیه می‌بخشد در كربلا نیز مادران و همسران بعضی از شهدا این نقش را داشتند.وبه تمام مادران تاریخ این درس را داده اند كه درهنگام خطر برای دین .چگونه می توان از آن دفاع كرد.

3. پرستاری: رسیدگی به بیماران و مداوای مجروحان از اهداف دیگر بود مانند نقش حضرت زینب در پرستاری از امام سجاد ـ علیه‌السّلام ـ كه در آن زمان حساس حمایت او از امام سجاد(ع) استمرار سلسله امامت را در پی داشت.

4. عمق بخشیدن به بعد عاطفی: گریه‌ها و شیون‌ها، عزاداری بر شهداء تحریك عواطف مردم نسبت به ماجرای كربلا را عمق بخشیده و بر احساسات نیز تأثیر گذاشت و از این رهگذر ماندگارتر شد.
5. ازهمه مهمتر ماموریت ویژه ی اهل بیت امام ومادران دراین نهضت كه امام ازاین ماموریت آگاه بودوبه همین روی آنان را به همراه برد.پاورقی:

1. مطهری، مرتضی، حماسه حسینی، چاپ صدرا، ج 3، ص 340.
2. بررسی تاریخ عاشورا، ص 31، (مقدمه).
طبقه بندی: اهل بیت(ع)، 
برچسب ها: امام حسین، کربلا، خانواده، شهادت،  

تاریخ : 1391/08/26 | 01:57 ب.ظ | نویسنده : محمد شمسیان | نظرات