تبلیغات
عقیق - ولادت امام هادی ع مبارک

 

میراث امام هادی ـ علیه السلام ـ و پیام امام به مسئولین كشور چیست؟

پاسخ:

امام ابوالحسن علی النقی الهادی علیه السلام ، پیشوای دهم شیعیان در نیمه ذی الحجه سال 212ق در اطراف مدینه، محلی به نام «صُریا» به دنیا آمده، نام پدرش امام جواد ـ علیه السلام ـ نام مادرش سمانه بانویی با فضیلت و با تقوی، مدت امامت آن حضرت 33 سال بوده و در این مدت با این حاكمان عباسی معاصر بود.
1ـ معتصم، 2ـ هارون، 3ـ متوكل، 4ـ منتصر، 5ـ مستعین، 6ـ معتز.
سال شهادت امام 254 بود. امام حدوداً در سن 42 سالگی به شهادت رسید. آن حضرت به ابوالحسن ثالث علیه السلام در منابع روایی شهرت دارد. آن حضرت هم نام جدش امام علی و كنیه اش ابوالحسن نیز كنیه امیر مومنان علیه السلام بود.
هر یك از ائمه هدی علیهم السلام در عصر خود در بالندگی و رشد علوم و تمدن اسلامی و شكوفایی آن نقش آفرینی داشته اند، ائمه با علوم الهی خود اساس دین را از آلوده شدن به خرافات و انحراف باز داشته و اعتدال بخشیده اند.

آثار عینی امام علیه السلام 1ـ روایات در علوم مختلف : روایات زیادی در زمینه علوم مختلف از این امام همام به دست ما رسیده است علاوه بر این كه میراث ائمه پیشین نیز توسط امام هادی و از طریق آن حضرت به آیندگان و علمای اسلام و روات احادیث منتقل شده، میراث های گران بهای فراوان كه محتوای آن ها دارای پیام های معنوی بسیار عمیق و دقیق فلسفی، كلامی، معرفتی، اخلاقی كه زینت بخش فرهنگ تشیع است اكنون در دست ماست.
2ـ زیارت جامعه كبیره ( مجموعه امام شناسی) : از میراث های گران بهای دیگر كه از آن حضرت بر جای مانده، متن زیارت جامعه كبیره است، كه یك دوره كامل امام شناسی می باشد، مضامین عالی این زیارت نامه بیانگر جایگاه معنوی و هدایتی ائمه علیهم السلام در جامعه می باشد، اوصاف و ویژگی های ائمه علیهم السلام در این متن به عالی ترین عبارات و رساترین بیانات تبیین و تفاوت مكتب امامت با مكاتب دیگر در این راستا به خوبی روشن گردیده است.(1)
3ـ بیان احكام الهی : صدها روایت در ابواب مختلف فقهی و فرهنگی در منابع روایی زینت بخش احكام فقهی شیعه است.(2)

درس ها و پیام های كاربردی از سیره امام هادی علیه السلام 1ـ قاطعیت : برخورد آن حضرت با حاكمان كه با قاطعیت تمام از گفتن حق هیچ ابایی نداشت.
2ـ قرآن و اهل بیت محوری : احكام اسلام را با استناد به قرآن و سیره نبوی و امیر مومنان و ائمه پیشین با قاطعیت بیان می كرد.
3ـ انجام وظیفه و جلوگیری از انحرافات: در شرایط سخت حكومت نظامی و استبداد عباسیان از انجام وظیفه خود لحظه ای كوتاهی نكرد و از انحرافات عقیدتی و دینی جلوگیری كرد.
4ـ گفتگو : آن حضرت بین رهبران ادیان و فرقه های اسلامی با منطق به گفتگو می پرداخت و با علوم الهی خود در هدایت آن ها نیز كوشش می كرد و از غلو درباره امامت و نبوت بر حذر می داشت، وحدت و انسجام جامعه اسلامی را با گفتگو قابل تحقق می دانست.
5ـ امر به معروف و نهی از منكر : در هر شرایط از امر به معروف و نهی از منكر بالاترین مسئول كشور امتناع نمی كرد و مسئولان حكومتی را از اسراف و تبذیر و ساختن خانه های مجلل و كاخ های متعدد در ضمن امر به معروف و نهی از منكر بر حذر می داشت و این رفتار آنان را مایه حسرت ابدی اعلام می كرد. و روشن می نمود كه كاخ نشینی و عدم توجه به طبقات محروم برای مسئول در قلمرو اسلام ناشایسته است.(3)
6ـ شایسته سالاری به جای رابطه سالاری : از سیره آن حضرت بر می آید كه بر شایسته سالاری و سپردن كارهای مهم به كاردانان متعهد تاكید داشته اند.
7ـ ابتكار عمل : از سیره آن حضرت چنین اقتباس می شود كه در شرایط سخت و بحرانی می توان به شیوه های ابتكاری جهت پیشبرد اهداف و حفظ اصول ها و ارزش های دینی استفاده كرد. (مثل ابتكار نهاد وكالت در شرایط بحرانی شیعه).
8ـ حل مشكلات فرهنگی : امام از طریق نامه به مشكلات مردم آگاه شده و به نامه های آنان توجه می كرد و هیچ نامه ای را بی پاسخ نمی گذاشت. (مثل نامه به مردم اهواز).(4)
9ـ مردمی بودن : در فرصت های به دست آمده از پذیرفتن مردم به حضورش هرگز امتناع نمی كرد و از این شیوه استقبال می نمود، از این شیوه آن حضرت نیز مسئولان می توانند الگو بگیرند.
10ـ حل مشكلات مادی جامعه : در حل مشكلات معیشتی شیعه و مسلمانان اقدامات مقتضی و ممكن را انجام می داد گاهی برای امرار معاش آنان كمك مالی می كرد و قرض های آنان را می پرداخت.(5)
11ـ هدایت جامعه به آررامش و دوری از فتنه : شیعه را از درگیری های قومی و عقیدتی و مذهبی منع می كردند، ما با الگوگیری از سیره آن حضرت باید كوشش كنیم كه توان خود را در راه نشر اندیشه امامت متمركز كنیم و از درگیری های فرقه ای و تنش های قومی پرهیز كنیم.پاورقی:

1. ر.ک: ابن قولویه، کامل الزیارات، ص114. و کفعمی، مصباح، ص431.
2. موسوعة امام هادی ـ علیه السلام ـ ، چاپ سازمان تبلیغات اسلامی، در این کتاب بیش از دویست حدیث از امام نقل شده.
3. مسعودی، مروج الذهب، بیروت، دارالمعرفه، ج4، ص86، متوکل را امام موعظه می کرد.
4. طبرسی، احتجاج، بیروت، مؤسسه اعلمی، چاپ دوم، 1403ق، ص450.
5. شیخ مفید، الارشاد، قم، آل البیت، چاپ اول، 1413ق، ج2، ص298 .
طبقه بندی: اهل بیت(ع)،  پرسش وپاسخ، 
برچسب ها: امام هادی ع، پیام امام،  

تاریخ : 1391/08/10 | 11:12 ق.ظ | نویسنده : محمد شمسیان | نظرات